U okviru trećeg seta edukativnih radionica pod nazivom „Kako funkcionira JLS i što predstavlja participativni proračun?“ u četvrtak 27. ožujka 2025. godine održano je predstavljanje projektnih ideja Gradskom vijeću Grada Drniša. Aktivnost predstavlja rezultat drugog seta edukativnih radionica „Kako ideju pretvoriti u projekt?“ kada su se učenici kroz prvu radionicu upoznali sa strukturom projekta, odnosno kroz igru i zabavu saznali što predstavlja stablo problema, kako definirati potrebe/probleme, ciljeve i rješenja te aktivnosti i rezultate, kao i ciljne skupine te proračun. U narednom periodu učenici su u timovima razradili projektne ideje, a projekti koji su proizašli kao rezultat jesu:
- Body Balance (Drniš)
- Grad mladih (Drniš)
- Za bolji Drniš (Drniš)
- Mali vrtovi, veliki rezultati (Šibenik)
- Mentalno zdravlje (Šibenik)
- Mladost u akciji (Šibenik)
- Plastika nestaje, priroda ostaje (Šibenik)
- Zdravlje kroz sport (Šibenik).
U periodu od 12. ožujka do 25. ožujka 2025. godine slijedio je odabir projektnih ideja putem poveznice https://bit.ly/3XOAGRh , a kada je javnost pozvana da svoj glas da jednom projektnom prijedlogu iz Srednje škole Ivana Meštrovića – Drniš i jednom projektnom prijedlogu iz Ekonomske škole Šibenik. Ukupno su dana 123 glasa te su rezultati bili sljedeći:
- Učenici Bruno, Iva, Lara, Lovre i Marija iz Srednje škole Ivana Meštrovića – Drniš pobijedili su s projektnim prijedlogom „Grad mladih“ i osvojenih 39,8 % glasova. Projektnim prijedlogom istaknuli su važnost opremanja gradskog prostora koji bi privukao mlade da kvalitetnije provode svoje vrijeme.
- Učenice Ana, Gabriela, Marcela (i Zrinka) iz Ekonomske škole Šibenik pobijedili su s projektnim prijedlogom „Zdravlje kroz sport“ i osvojenih 35,8 % glasova. Projektnim prijedlogom istaknule su važnost povećanja tjelesne aktivnosti među mladima kroz besplatne sportske radionice i edukacije.
Nakon odabira projektnih prijedloga, 27. ožujka 2025. godine koordinator, partneri i učenici sudjelovali su na 26. sjednici Gradskog vijeća Grada Drniša, a jedna od točaka dnevnog reda – Informacije o tijeku provedbe projekta “Hands up for the better Future“ – podrazumijevala je predstavljanja dvaju projektnih prijedloga s najvećim brojem glasova. Učenici su koristeći prezentaciju predstavili svoje projektne ideje u timovima u trajanju do maksimalno pet minuta te su prisustvovanjem na Gradskom vijeću Grada Drniša i sami prepoznali važnost i ulogu koju vijećnici te gradonačelnik imaju jer su se kroz svojevrsnu igru uloga mogli poistovjetiti s pozicijama i aktivno sudjelovati u situaciji. U konačnici time su naučili razumijevati kako potreba ima puno, ali da ih trebamo staviti u vremenske i financijske okvire te da sudjelovanjem na aktivnostima kao što su ove, postaju aktivnijim građanima koji dobivaju nova znanja iz područja demokratskog djelovanja i političke pismenosti (jasnije razumijevaju ideje, koncepte i/ili događaje).
Ovim putem čestitamo učenicima na provedbi aktivnosti jer nije bilo jednostavno stati pred vijećnike, preuzeti neku novu ulogu i ukazati na ono što žele promijeniti u svojoj zajednici! Zahvaljujemo i svima koji su sudjelovali u ostvarivanju ove aktivnosti, uspostavili komunikaciju s učenicima te ih podržali u daljnjim nastojanjima da budu aktivni građani koji će mijenjati budućnost zajednice(a).
Fotografije s aktivnosti dostupne su OVDJE.
*Samorefleksija je provedena komunicirajući nakon provedene aktivnosti (učenici su verbalizirali svoje stavove o provedenoj aktivnosti): trema je bila prisutna, neki su bili vrlo zadovoljni, neki malo manje i pod dojmom čitavog događaja, ali u konačnici zahvalni na mogućnosti da iz prve ruke vide što znači biti dijelom Gradskog vijeća i da ipak mogu izreći svoje potrebe i ukazati na želju za promjenama.
