Lokalna akcijska grupa „More 249“ 17. ožujka 2025. godine u suradnji s partnerom, Udrugom Argonauta, provela je prvu Radionicu recikliranja, a u okviru seta radionica „Ekološki otisak – kako ga smanjiti?“. Glavni akteri radionice bili su učenici Katoličke osnovne škole Šibenik.

 

Radionica je započeta kroz zabavnu igru upoznavanja. Svaki učenik govorio je svoje ime i nešto što voli, a da počinje s prvim slovom njegova imena kako bi se voditeljica Lucija upoznala s učenicima te da se stvori opuštena atmosfera za nastavak radionice. Nakon kratkog energizera, radionica se nastavili s raspravom o tome što je otpad kako bi se razumijevalo što sve otpad podrazumijeva te u kojim oblicima dolazi. Zatim se raspravljalo o različitim mjestima na koja se otpad odlaže (kante kod kuće, u školi, na ulici, na plaži; reciklažni centri; kante za recikliranje baterija itd.) te o različitim primjerima otpada.

 

Kroz sljedeću aktivnost cilj je bio podići svijest među učenicima o tome da se otpad, posebno plastika, vrlo sporo razgrađuje, predstavljajući dugoročni problem za prirodu i okoliš. Učenici su se podijelili u grupe i pred njima su postavljeni brojevni znakovi koji predstavljaju godine umjesto eura (kao na aukciji). Pokazali smo im sličice različitih komada otpada, poput plastične boce ili staklene teglice, a učenici su morali surađivati u grupama kako bi odabrali znak koji odgovara broju godina potrebnih za razgradnju tog otpada. Svi smo bili iznenađeni koliko je vremena potrebno za pojedine materijale da se razgrade te je zaključak bio da se problem plastike ne može riješiti bez ljudskog djelovanja.

 

Nastavili smo dalje: u sljedećoj aktivnosti posvetili smo se razvrstavanju otpada tako da smo postavili “kante” (papirnate čaše u boji) na stol: kantu za plastiku, karton/papir, staklo i kompost označene bojama. Učenici su bili podijeljeni u četiri tima te su dobili karticu s vrstom otpada koju su morali postaviti u odgovarajuću kantu. Tijekom svakog kruga, posvećena je posebna pozornost da se promisli o načinima na koji se odloženi otpad može drugačije koristiti osim recikliranja. Što su duže razmišljali, ideje o drugačijoj namjeni su bile kreativnije.

 

Sve aktivnosti bile su povezane kroz posljednju aktivnost gdje smo učenike upoznali s konceptom 7R – Recycle, Refurbish, Reduce, Reuse, Repair, Rethink, Recover. Svaku komponentu koncepta prošli smo pojedinačno te su učenici dali primjere kako su oni ili njihovi prijatelji i obitelj, već primijenili ideju 7R u svom životu. Kroz svoje ideje, inspirirali su jedni druge na ideje kako mogu djelovati pozitivno na okoliš kroz primjenu načela održivog življenja i donošenja boljih odluka koje utječu na smanjenje otpada.

 

Nakon svih aktivnosti uslijedila je refleksija u obliku barometra vlastite procjene znanja i stavova koji su usvojeni nakon radionice te je kroz refleksiju utvrđeno da već postoji izražena ekološka svijest, ali da ovakve radionice doprinose daljnjem razvoju i skretanju pažnje na od prije nepoznate koncepte.

 

Na kraju su učenici dobili mali zadatak za doma: da vode računa i bilježe koliko su koristili i gdje su odložili sljedeće predmete: plastične boce, papir za pisanje, ostatke hrane (voća i povrća) te čašice od jogurta, omote od čokolade i druge grickalice. Na taj način ih želimo osvijestiti koliko otpada svatko od nas stvara te kako se možemo truditi i donositi bolje odluke koje će pridonijet smanjenju otpada u svijetu.

 

Za više informacija o provedbi projekta pogledajte na Facebook stranici ZaVRTimo krug promjena.

 

Nositelj projekta je Lokalna akcijska grupa “More 249”, a partneri na projektu su Katolička osnovna škola Šibenik, Udruga Argonauta i Grad Šibenik. Projekt sufinancira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih u iznosu od 15.250,00 €, a ukupna vrijednost projekta je 16.150,00 €. Provedba projekta započela je 4. veljače 2025. godine i traje do 31. kolovoza 2025. godine.

Sufinancirano sredstvima
Šibensko-kninske županije