Europska komisija je 5. prosinca 2024. godine pokrenula osnivanje Europskog odbora za poljoprivredu i hranu (European Board on Agriculture and Food, EBAF), stručne skupine na visokoj razini sastavljene od stručnjaka iz poljoprivredno-prehrambenog sektora.
Osnivanje ove skupine je jedna od preporuka završnog izvješća Strateškog dijaloga o budućnosti poljoprivrede pokrenutog u siječnju 2024. godine, kao foruma s ciljem oblikovanja zajedničke vizije za budućnost poljoprivrede Europske unije.
Europski odbor za poljoprivredu i hranu je osnovan 24. siječnja 2025. godine, a njime će predsjedati povjerenik Europske komisije za hranu i poljoprivredu, g. Christophe Hansen.
Zadaci Europskog odbora za poljoprivredu i hranu su:
· pružati Komisiji savjete na visokoj razini o razvoju strateške politike u vezi s vizijom poljoprivrede i hrane, drugim političkim inicijativama te daljnjim koracima u pogledu izvješća o Strateškom dijalogu o budućnosti poljoprivrede EU-a,
· poticati kulturu dijaloga, povjerenja i sudjelovanja dionika, uključujući dionike u lancu opskrbe hranom i civilno društvo, s posebnim naglaskom na koherentnost i sinergiju politika Unije i njihovu usklađenost s inicijativama privatnog sektora,
· davati mišljenja o posebnim pitanjima na zahtjev Komisije i u rokovima utvrđenima u tom zahtjevu.
Ova stručna skupina na visokoj razini ima ukupno 30 članova, predstavnika organizacija dionika koje djeluju i predstavljaju dionike na razini Unije: poljoprivrednu zajednicu, druge aktere u lancu opskrbe hranom i civilno društvo, uključujući područja kao što su okoliš i klima, dobrobit životinja i pitanja potrošača. Članovi su imenovani na mandat od pet godina.
Popis imenovanih članova za formiranje EBAF-a objavljen je 24. siječnja 2025. godine u registru stručnih skupina Komisije. Članovi skupine odabrani su na temelju javnog poziva za podnošenje prijava koji je bio objavljen u registru stručnih skupina Komisije.
Prvi sastanak EBAF-a bio je 4. veljače 2025. u Bruxelles-u (dnevni red), a razgovaralo se o:
– prioritetima vizije za poljoprivredu i hranu;
– tome što se može učiniti na razini EU kako bi se poljoprivrednicima osigurao pošten životni standard i profitabilnost u poljoprivredno-prehrambenom lancu vrijednosti te
– boljem balansiranju potpora, ulaganja i (de)regulacije, odnosno što bi se moglo učiniti kako bi se podržali napori poljoprivrednika i drugih dionika u poljoprivredno-prehrambenom lancu da poboljšaju svoju održivost i otpornost.
Popis organizacija članica EBAF-a s imenima predstavnika (veljača 2025.) dostupan je i u nastavku.
Vezani članci
Vijest o završnom izvješću Strateškog dijaloga o budućnosti poljoprivrede
IZVOR: RURALNI RAZVOJ